Механізм покарання кривдників
Домашнє насильство — це порушення прав людини і злочин, який передбачає різне покарання для кривдника. Кривдника можуть притягнути до адміністративної та цивільно-правової відповідальності. А з січня 2019 року — і до кримінальної.
Блок 3 / Лекція 4
Заходи проти кривдника
(Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»)
Терміновий заборонний припис
Терміновий заборонний припис зобов'язує кривдника негайно залишити житло постраждалої особи. Забороняє заходити та перебувати там, а також контактувати з жертвою насильства. Рішення про терміновий заборонний припис виносить Нацполіція за заявою постраждалої особи або з ініціативи своїх працівників за оцінкою ризиків дій кривдника на термін до 10 діб.
Обмежувальний припис
Обмежувальний припис забороняє кривднику перебувати в місці проживання постраждалої особи, наближатися на визначену відстань до її місця перебування. Крім того, забороняє розшукувати й переслідувати постраждалу особу. Не дозволяє у будь-який спосіб спілкуватися з нею та її дитиною особисто або через третіх осіб. Термін дії припису — від 1 до 6 місяців (за потреби його можуть продовжити ще на 6 місяців).
Профілактична робота та взяття кривдника на облік
Спеціально уповноважений підрозділ поліції може взяти кривдника на облік та проводити із ним профілактичну роботу. Після того, як завершився строк профілактичного обліку, Нацполіція може зняти кривдника з обліку.
Направлення на програму для кривдників
Програма для кривдників — це комплекс заходів, спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника. Він формує у кривдника неагресивну психологічну модель поведінки у приватних стосунках. Термін програми — від 3 місяців до року.
Якщо особа не виконує вимог приписів або не проходить програму, то її можуть притягнути до кримінальної відповідальності. А саме: арештувати на строк до шести місяців або обмежити волю на строк до двох років.